Książki i życie codzienne

Wpisy z kategorii ‘Ciąża’ Category

Powrót do współżycia

Powrót do współżycia Brak ochoty na seks w okresie poporodowym jest czymś zupełnie naturalnym. W nowej, niełatwej sytuacji pojawia się wiele okoliczności, które wpływają na taki stan rzeczy. Przede wszystkim poziom hormonów nie wrócił jeszcze do normy, co jest biologiczną przyczyną spadku pożądania. Stan taki trwa jeszcze dłużej w przypadku karmienia piersią. Zmęczenie, nieprzespane noce to kolejne powody, dla których twoje libido nie jest w szczytowej formie. Do tego dochodzą kwestie natury psychicznej. Możesz obawiać się bólu lub doświadczyłaś go już podczas pierwszego po porodzie zbliżenia, co skutecznie odstrasza cię prze kolejnymi próbami. Nawilżenie pochwy jest zbyt małe, co powoduje dodatkowy dyskomfort podczas stosunku. Możesz też czuć się skrępowana obecnością dziecka, czy wyciekiem mleka podczas stosunku. Być może dziecko pochłania teraz twoją miłość całkowicie, a karmienie piersią podświadomie zaspokaja potrzebę intymności. Wszystko to jest całkowicie normalne. Nie ma powodów żeby się spieszyć, czy obwiniać. Jeśli potrzebujesz więcej czasu, seks odłóż na później, a tymczasem spróbuj innych form wyrażania miłości. Możecie przecież trzymać za ręce, pieścić się, masować, czy wzajemnie masturbować. I nie zapominaj o wzajemnym zaufaniu, szczerości i otwartości. Zamiast udawać przed mężem ból głowy, porozmawiaj z nim otwarcie o twoich odczuciach, czy zmęczeniu. Taka bliskość z pewnością pomoże przetrwać ten pustynny dla seksu czas.

Kategoria: Ciąża
Tagi: , , , ,

Wpisy z kategorii ‘Ciąża’ Category

Powrót do współżycia

Sylwetka sprzed ciąży Choć zrzucanie zbędnych kilogramów po ciąży nie dla wszystkich kobiet jest takie bezproblemowe, to największym problemem w tym czasie jest nie tyle powrót do poprzedniej wagi, co odzyskanie sylwetki sprzed ciąży. Czasami ma się wrażenie, że mimo spadku wagi ciała, nie wygląda się tak, jak przed zajściem w ciążę. Przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w zwiotczałych i rozciągniętych mięśniach brzucha. I tu niestety bierne czekanie na nic się zda. Wprawdzie z czasem mięśnie te nawet bez żadnych ćwiczeń w jakimś stopniu odzyskają dawne napięcie. Jeśli jednak nie włączymy w to wysiłku z naszej strony, będziemy musiały pogodzić się z coraz bardziej obwisłym brzuchem. Dlatego mimo zmęczenia i nawału obowiązków dobrze jest znaleźć czas na ćwiczenia. Jeśli trudno nam się zmobilizować, pomocne może okazać się zapisanie na aerobik, czy wspólne ćwiczenia z koleżanką. Jeśli jest to z różnych względów niemożliwe, pomyśl o zakupie płyty z nagranymi ćwiczeniami. Będzie milej wykonywać ćwiczenia mając towarzyszki choćby na ekranie. Ćwiczenia mięśni brzucha nie tylko pomogą w odzyskaniu dawnego wyglądu, ale także wzmocnią kręgosłup, poprawią krążenie krwi, zmniejszą ryzyko kurczów mięśni nóg, obrzęków kostek i stóp. Przy okazji warto też pomyśleć o ćwiczeniach mięśni Kegla, a także tych, które pomogą powrócić do normy stawom i połączeniom kostnym. Gdyby okazało się, że brakuje ci czasu, początkowo wybierz ćwiczenia na te partie ciała, które są dla ciebie najważniejsze. I pamiętaj o podstawowej zasadzie, która jest gwarancją uzyskania efektów – regularność i częstotliwość. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń zapytaj o zgodę lekarza.

Kategoria: Ciąża
Tagi: , , , ,

Wpisy z kategorii ‘Ciąża’ Category

Powrót do współżycia

Dbanie o związek z mężem po narodzinach dziecka nie należy do łatwych spraw. W nawale obowiązków, przy wszechogarniającym zmęczeniu i bezustannie wymagającym dziecku, trudno o znalezienie sił i czasu na romantyczne uniesienia. Wprawdzie małżeństwo nie ulegnie rozpadowi natychmiast po tym, jak pojawi się dziecko, okres ten jest niewątpliwie trudny dla małżeństwa i jeśli tylko zauważysz niepokojące sygnały, musisz zacząć działać. Najważniejsze w tym okresie dla waszej relacji jest znalezienie odrobiny czasu tylko dla siebie. Najlepiej jeśli codziennie znajdzie się taka chwila. Może np. zjeść wspólną kolację bez telewizji, gazet, czy telefonów. By było to możliwe, wystarczy, że będziecie kładli dziecko spać o wystarczająco wczesnej porze. By dodatkowo uatrakcyjnić taki wieczór, zadbaj o romantyczny nastrój – odpowiednią muzykę, świece, czy lampkę wina. Oczywiście nie każdy wieczór we dwoje musi być przystrojony takimi atrakcjami. Ważne żebyście spędzili trochę czasu na wspólnych rozmowach (nie koniecznie o dziecku), byście mogli podzielić się swoimi myślami, emocjami, przeżyciami. Zwieńczeniem tego czasu nie zawsze musi też być seks. Czasami można się po prostu przytulić, pocałować, czy uprzyjemnić sobie czas wzajemnym masażem. Dobrze jest też zadbać o wspólny czas poza domem – z dala od tego całego zgiełku, nawału obowiązków i dziecka. Możecie poprosić o pomoc dziadków i babcie, opiekunkę, czy kogoś innego zaufanego. Wybierzcie się na wspólną kolację, do teatru lub na spotkanie z przyjaciółmi. Taka odmiana z pewnością wprowadzi świeży powiew do waszego związku, pozwoli wam oderwać się od codzienności i pomoże w umacnianiu bliskości.

Kategoria: Ciąża
Tagi: , , , ,

Wpisy z kategorii ‘Ciąża’ Category

Powrót do współżycia

Po porodzie musi upłynąć trochę więcej czasu niż sześć tygodni połogu, by została przywrócona równowaga hormonalna i fizjologiczna organizmu. W tym czasie warto wspomóc się pewnymi sposobami, by ułatwić i uprzyjemnić seks w tym okresie. By zmniejszyć dyskomfort związany z suchością pochwy, używaj kremów nawilżających lub czopków dopochwowych. Jeśli jest to konieczne, możesz także używać leków. Estrogeny, które zmniejszają tkliwość i bóle przepisze ci lekarz. Szczególnie w tym okresie nie zapominaj o grze wstępnej. Nie tylko umili ona ten wspólny czas, ale pobudzi też zmysły, rozbudzi twoje pożądanie i ułatwi konsumpcję dania głównego. Pomocna może też się okazać szczypta relaksu i rozluźnienia. Można to osiągnąć przez wspólny masaż, czy kąpiel we dwoje w łazience pełnej świec. Jeśli macie ochotę możecie wypić po lampce wina, nie zapominając przy tym, że zbyt duże ilości alkoholu stępiają zmysły i pogarszają jakość seksu. By zwiększyć odczuwaną przyjemność stosuj ćwiczenia Kegla, co wzmocni mięśnie macicy i wpłynie ja jakość odczuwanych doznań. I nie bój się eksperymentować z pozycjami w trakcie seksu. Z pewnością znajdziesz taką, która będzie dla ciebie najdogodniejsza – zmniejszy nacisk na okolice krocza i pozwoli na większą kontrolę penetracji.

Kategoria: Ciąża
Tagi: , , , ,